Camilla Lindberg (FP)

Camilla Lindberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Dalarnas län
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Folkpartiet liberalerna

    • Kvittningsman 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2009-09-03 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2007-01-11 – 2008-11-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:JuU7 11 april 2007 Kriminalvårdsfrågor

Tredjemansrevision

Skriftlig fråga 2009/10:954 av Lindberg, Camilla (fp)

den 2 juli Fråga 2009/10:954 Tredjemansrevision av Camilla Lindberg fp till finansminister Anders Borg m Skatteverkets rätt att utöva kontroll och bedriva uppbörd måste ske rättssäkert och med respekt för individens integritet. Ett exempel där så inte är fallet är Skatteverkets möjlighet till så kallad tredjemansrevision.

Inlämnad: 2010-07-02 Besvarare: Anders Borg (M)

Integritetsskydd vid betalning

Skriftlig fråga 2009/10:734 av Lindberg, Camilla (fp)

den 16 april Fråga 2009/10:734 Integritetsskydd vid betalning av Camilla Lindberg fp till statsrådet Mats Odell kd Varje köp du gör med ditt kort registreras. De stora matkedjorna har satt i system att utnyttja information om våra inköp. Sammanställningen används sedan för specialriktade erbjudanden till kunder

Inlämnad: 2010-04-16 Besvarare: Mats Odell (KD)

Skattestrukturen i näringslivet

Skriftlig fråga 2009/10:530 av Lindberg, Camilla (fp)

den 17 februari Fråga 2009/10:530 Skattestrukturen i näringslivet av Camilla Lindberg fp till finansminister Anders Borg m Enligt uppgifter i fackpress den senaste tiden, har Sverige gått miste om flera stora investeringar från världsledande IT-företag till följd av vår energibeskattning. Trots att Sverige är ett

Inlämnad: 2010-02-17 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.