Camilla Hansén (MP)

Camilla Hansén (MP)

Tillgänglig ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Örebro län
Titel Överförmyndarhandläggare.
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-01-18 – 2016-07-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2016-01-18 – 2016-07-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 16 (ersättare 160118-160731). Suppleant civilutskottet 16.
  • Föräldrar

    Företagaren Per-Håkan Tenne.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2015/16:CU23 16 juni 2016 Stärkta sanktionsmöjligheter för Konsumentombudsmannen
Debatt om förslag 2015/16:CU15 7 april 2016 Fastighetsrätt
Debatt om förslag 2015/16:CU13 7 april 2016 Hushållningen med mark- och vattenområden

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.