Britt-Marie Lindkvist (S)

Britt-Marie Lindkvist (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun
Titel kontorist
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-16

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-05-31
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:FöU7 30 mars 2006 Räddningstjänst och skydd mot olyckor

OPS-lösningar för E 22:an i Skåne

Motion 2005/06:T504 av Anita Jönsson m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att överväga OPS-lösningar för E 22:ans infrastruktur i Skåne. Motivering Utvecklad infrastruktur är något som varje region eftersträvar. En regions tillväxt beror till viss del på vad regionen har att


Utskottsberedning: 2005/06:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T504 av Anita Jönsson m.fl. (s) (doc, 38 kB)

Forskning vid Malmö högskola

Motion 2005/06:Ub443 av Luciano Astudillo m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om examinationsrätt och forskarutbildning till Malmö högskola. Motivering Malmö växer och utbildningsbehovet i regionen är stort. Malmö högskola skapades för att stödja en positiv samhällsutveckling i Malmöregionen


Utskottsberedning: 2005/06:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub443 av Luciano Astudillo m.fl. (s) (doc, 57 kB)

Kamphundar

Motion 2005/06:MJ357 av Britt-Marie Lindkvist och Hillevi Larsson (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om åtgärder mot kamphundar. Motivering De s.k. kamphundarna har blivit väldigt populära i vissa kriminella grupper och används ofta som ett vapen av sin ägare. Ofta förekommer dessa hundar i städer och förorter. Antalet


Utskottsberedning: 2005/06:MJU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:MJ357 av Britt-Marie Lindkvist och Hillevi Larsson (s) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.