Britt-Marie Danestig (V)

Britt-Marie Danestig (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Östergötlands län
Titel univ.adjunkt
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Förste vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:UbU22 30 maj 2006 Vissa frågor om vuxnas lärande, m.m.

med anledning av framst. 2005/06:RS3 Riksdagen i en ny tid

Motion 2005/06:K6 av Britt-Marie Danestig och Lennart Gustavsson (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som i motionen anförs om att inrätta ett organ för forsknings- och framtidsfrågor. Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som i motionen anförs om att utreda formerna för ett organ för forsknings-


Utskottsberedning: 2005/06:KU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:K6 av Britt-Marie Danestig och Lennart Gustavsson (v) (doc, 41 kB)

Möjlighet till pension vid fyllda 60

Motion 2005/06:Sf302 av Lennart Beijer och Britt-Marie Danestig (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag till ett system som möjliggör frivillig pension från fyllda 60 år. Motivering Befolkningens genomsnittliga ålder blir allt högre. Pensionärer är friskare än tidigare, även i hög ålder. Det finns alltfler människor som vill arbeta vidare


Utskottsberedning: 2005/06:SfU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sf302 av Lennart Beijer och Britt-Marie Danestig (v) (doc, 55 kB)

Skolbibliotek

Motion 2005/06:Kr306 av Peter Pedersen m.fl. (v)

1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen bör uppdra åt Skolverket att i samråd med Kulturrådet ansvara för att främja, följa och utvärdera skolbiblioteksverksamheten. 1 Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad


Utskottsberedning: 2005/06:KrU4 2005/06:UbU12 2005/06:UbU14
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2005/06:Kr306 av Peter Pedersen m.fl. (v) (doc, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.