Britt Bohlin Olsson(S)

Britt Bohlin Olsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Titel Habiliteringsassistent
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-05-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 2008-05-31
    • Ordinarie 1982-10-05 – 1982-11-28
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-10-03
    • Ledamot 1996-01-22 – 1998-10-04
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1997-01-21
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Ledamot 1989-02-06 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-10-20 – 1989-02-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Vice ordförande 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Vice ordförande 1995-10-26 – 1995-12-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1995-01-01 – 1995-10-09
    • Valberedningen

    • Vice ordförande 2006-10-02 – 2008-05-31
    • Ordförande 2002-01-17 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-11-22 – 2002-01-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2008-05-31
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2008-05-31
    • Ledamot 1996-05-21 – 1998-10-05
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 1998-12-02 – 2001-11-23
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2000-07-01 – 2008-05-31
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1995-01-01 – 1996-06-09
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2008-03-27
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Statsministerns frågestund 6 december 2007 Statsministerns frågestund
Val 2 oktober 2006 Val

med anledning av prop. 2007/08:99 Tilläggsbudget till statsbudgeten 2008

Motion 2007/08:Fi14 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:Fi14 av Mona Sahlin m.fl. (s) med anledning av prop. 2007/08:99 Tilläggsbudget till statsbudgeten 2008 s33301 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens föreslagna användning av det under utgiftsområde 21 Energi uppförda anslaget 35:10 Stöd för konvertering från direktverkande


Utskottsberedning: 2007/08:FiU21
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2007/08:Fi14 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 75 kB)

med anledning av prop. 2007/08:100 2008 års ekonomiska vårproposition

Motion 2007/08:Fi11 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:Fi11 av Mona Sahlin m.fl. (s) med anledning av prop. 2007/08:100 2008 års ekonomiska vårproposition s33300 Sammanfattning Den borgerliga regeringen hade fantastiska förutsättningar när de tillträdde hösten 2006. Under 2006 och 2007 fick Sverige 200 000 fler jobb, arbetslösheten minskade


Utskottsberedning: 2007/08:FiU20 2007/08:KU24
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2007/08:Fi11 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 476 kB)

Sverige tjänar på rättvisa

Motion 2007/08:Fi277 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:Fi277 av Mona Sahlin m.fl. (s) Sverige tjänar på rättvisa s16000 Sammanfattning Det går bra för Sverige. Sysselsättningen stiger och arbetslösheten faller. Skatteintäkterna ökar i både staten och kommunsektorn. Fortfarande ger högkonjunkturen goda effekter. Ändå biter sig långtidsarbetslösheten


Utskottsberedning: 2007/08:AU1 2007/08:CU1 2007/08:CU18 2007/08:FiU1 2007/08:FiU2 2007/08:FiU3 2007/08:FöU1 2007/08:FöU12 2007/08:FöU3 2007/08:JuU1 2007/08:KrU1 2007/08:KU1 2007/08:KU14 2007/08:KU24 2007/08:MJU1 2007/08:MJU2 2007/08:NU1 2007/08:NU2 2007/08:NU3 2007/08:SfU1 2007/08:SkU1 2007/08:SoU1 2007/08:TU1 2007/08:UbU1 2007/08:UU1 2007/08:UU2 2008/09:AU7
Riksdagsbeslut (123 yrkanden): 123 avslag

Motion 2007/08:Fi277 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 7233 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.