Börje Vestlund(-)

Börje Vestlund (S)

Valkrets Stockholms kommun
Född år 1960
Avliden den 22 september 2017

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-09-22

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-05-29 – 2017-09-22
    • Statsrådsersättare 2015-10-01 – 2017-05-28
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2015-09-30
    • Ordinarie 2006-12-22 – 2014-09-29
    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2016-06-14 – 2017-09-22
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2008-09-04 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-01-23 – 2008-09-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2004-04-02 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2008-01-17 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-09-22
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2012-01-01 – 2017-09-22
    • Suppleant 2009-01-14 – 2010-10-12
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2016-11-01 – 2017-09-22
    • Personlig suppleant 2004-11-01 – 2006-10-02
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-01-13
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Juridiskt kön

Skriftlig fråga 2016/17:1833 av Börje Vestlund (S)

Fråga 2016/17:1833 Juridiskt kön av Börje Vestlund (S) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Gruppen transpersoner är en mycket utsatt grupp i vårt samhälle, självmordsfrekvensen är mycket hög. Många som genomgår könskorrigeringsbehandling mår dåligt, och den ordning som i dag råder är mycket komplicerad

Inlämnad: 2017-08-21 Svarsdatum: 2017-09-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1833 av Börje Vestlund (S) (pdf, 89 kB)

Förlegade normer och ojämställdhet i förorter

Interpellation 2016/17:444 av Erik Andersson (M)

Interpellation 2016/17:444 Förlegade normer och ojämställdhet i förorter av Erik Andersson (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Sveriges kanske största jämställdhetsutmaning är att bryta utrikes födda kvinnors utanförskap. Inte sällan är det förlegade normer som håller kvinnorna tillbaka. I TV4:s Kalla Fakta

Inlämnad: 2017-04-06 Svarsdatum: 2017-05-02 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:444 av Erik Andersson (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förlegade normer och ojämställdhet i förorter

Kontanthantering på landsbygden

Interpellation 2016/17:245 av Sten Bergheden (M)

Interpellation 2016/17:245 Kontanthantering på landsbygden av Sten Bergheden (M) till Statsrådet Per Bolund (MP) Jag har tidigare frågat statsrådet om han tänker vidta några åtgärder för att mildra effekterna för landsbygden när kontanthanteringen försvinner och om statsrådet planerar att förbättra kontantservicen

Inlämnad: 2017-01-24 Svarsdatum: 2017-03-28 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2016/17:245 av Sten Bergheden (M) (pdf, 76 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kontanthantering på landsbygden

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.