Bodil Ceballos(MP)

Bodil Ceballos (MP)

Parti Miljöpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel Jurist
Född år 1958

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2014-07-01 - 2019-07-01
    • Riksdagsledamot

    • 2010-10-04 - 2014-06-23
    • 2006-10-02 - 2010-10-04
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsman 2010-10-25 - 2014-06-23
    • Kvittningsman 2008-01-20 - 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 - 2014-06-23
    • Ledamot 2006-10-10 - 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 - 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 - 2011-04-14
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 - 2014-06-23
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2014-04-15 - 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 - 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 - 2013-06-18
    • Deputerad 2012-11-27 - 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 - 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 - 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 - 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 - 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 - 2010-12-15
    • Suppleant 2007-03-22 - 2007-06-01
    • Suppleant 2006-10-10 - 2006-10-13
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 - 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2010-10-19 - 2014-06-23
    • Suppleant 2006-10-24 - 2010-10-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 - 2014-06-23

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vapenexport till Thailand efter militärkupp

Skriftlig fråga 2013/14:644 av Bodil Ceballos (MP)

Fråga 2013/14:644 Vapenexport till Thailand efter militärkupp av Bodil Ceballos (MP) till Utrikesminister Carl Bildt (M) Militärkuppen i Thailand den 22 maj har mötts av starka reaktioner från USA, EU och FN. Från officiellt svenskt håll har det varit mer återhållsamma reaktioner. Utrikesminister Carl Bildt lyckades

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Karin Enström (M)

Skriftlig fråga 2013/14:644 av Bodil Ceballos (MP) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition

Motion 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP) med anledning av prop. 2013/14:100 2014 års ekonomiska vårproposition 201314MP062 För ett modernare Sverige Klimatansvar kunskap och nya jobb Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 4 För ett modernare Sverige – Klimatansvar, kunskap


Utskottsberedning: 2013/14:FiU20
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi14 av Åsa Romson m.fl. (MP) (doc, 463 kB)

med anledning av prop. 2013/14:214 Strandskydd vid små sjöar och vattendrag

Motion 2013/14:MJ28 av Helena Leander m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ28 av Helena Leander m.fl. (MP) med anledning av prop. 2013/14:214 Strandskydd vid små sjöar och vattendrag 201314MP060 med anledning av proposition 2013 14 214 Strandskyddet vid små sjöar och vattendrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till riksdagsbeslut. Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:MJU26
Riksdagsbeslut (2 förslag): 2 avslag

Motion 2013/14:MJ28 av Helena Leander m.fl. (MP) (doc, 48 kB)