Bo Holmberg (S)

Bo Holmberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel socionom
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 1996-06-29
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1996-06-29
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Vice ordförande 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-06-29
    • Ledamot 1988-10-18 – 1991-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-11-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1994/95:161 Regionalpolitik

Motion 1994/95:A40 av Agneta Lundberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:A40 av Agneta Lundberg m.fl. s med anledning av prop. 1994/95:161 Regionalpolitik Inplacera Ångermanlandskusten i stödområde 2 Delar av Örnsköldsviks kommun samt hela Kramfors och Härnösands kommuner är i dag inplacerade i tillfälligt stödområde. Samma område ingår också i mål 2 under


Utskottsberedning: -1994/95:AU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:139 Särskilda utbildningssatsningar inom högskolan

Motion 1994/95:Ub23 av Britta Sundin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub23 av Britta Sundin m.fl. s med anledning av prop. 1994/95:139 Särskilda utbildningssatsningar inom högskolan I proposition 1994/95:139 har regeringen föreslagit utökade platser för språkutbildning. Den föreslagna fördelningen av utbildningsplatserna innebär att Mitthögskolan som enda


Utskottsberedning: -1994/95:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Mitthögskolan

Motion 1994/95:Ub643 av Sven Lundberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub643 av Sven Lundberg m.fl. s Mitthögskolan Mitthögskolan är något nytt inom den svenska högskole- och universitetsvärlden. Sammanslagningen av högskolorna i Östersund och Sundsvall/Härnösand till Mitthögskolan innebär att regionen fortsättningsvis på ett bättre sätt kan tillgodose ett


Utskottsberedning: -1994/95:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.