Bo Bernhardsson (S)

Bo Bernhardsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel Journalist
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-04-09 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1995-12-31
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-12-31
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2004-04-13 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-04-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2007-05-11 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-12-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-01-27
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-12-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1994-12-08 – 1995-11-21
    • Suppleant 1993-12-08 – 1994-12-07
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av redog. 2013/14:RR4 Riksrevisionens redogörelse för granskningen av Årsredovisning för staten 2013

Motion 2013/14:Fi16 av Fredrik Olovsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi16 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) med anledning av redog. 2013/14:RR4 Riksrevisionens redogörelse för granskningen av Årsredovisning för staten 2013 201314S3005 med anledning av Riksrevisionens redogörelse för granskningen av årsredovisningen för staten 2013 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:FiU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi16 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (doc, 50 kB)

Förmögenhetsstatistik

Interpellation 2013/14:512 av Bo Bernhardsson (S)

Interpellation 2013/14:512 Förmögenhetsstatistik av Bo Bernhardsson (S) till Finansminister Anders Borg (M) Vi socialdemokrater har ingen avsikt att återinföra förmögenhetsskatten som avskaffades 2007. Däremot finns det behov av en förmögenhetsstatistik precis som av en inkomststatistik. En bra förmögenhetsstatistik

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Anders Borg (M)

Interpellation 2013/14:512 av Bo Bernhardsson (S) (pdf, 68 kB)

med anledning av skr. 2013/14:101 Årsredovisning för staten 2013

Motion 2013/14:Fi10 av Fredrik Olovsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi10 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) med anledning av skr. 2013/14:101 Årsredovisning för staten 2013 S26011 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om regeringens redovisning av uppfyllelsen av budgetpolitiska mål. Motivering Riksrevisionen


Utskottsberedning: 2013/14:FiU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Fi10 av Fredrik Olovsson m.fl. (S) (doc, 61 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.