Björn Söder (SD)

Björn Söder (SD)

Andre vice talman (tjänstgörande riksdagsledamot)

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 2
Titel Civilingenjör.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866392
E-post bjorn.soder[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-26 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-11-28 – 2013-02-21
    • Suppleant 2012-04-13 – 2012-11-27
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-26 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-11-18 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2012-04-19 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-02-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 2013-02-22 – 2013-03-19
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 –
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sveriges agerande i EU med anledning av tidigare riksdagsbeslut och fiskeavtal med Marocko

Skriftlig fråga 2017/18:1199 av Björn Söder (SD)

Fråga 2017/18:1199 Sveriges agerande i EU med anledning av tidigare riksdagsbeslut och fiskeavtal med Marocko av Björn Söder SD till Statsrådet Ann Linde S Trots att riksdagen, med Socialdemokraternas stöd, den 5 december 2012 tillkännagav för den dåvarande regeringen att Sverige snarast bör erkänna den sahariska arabiska

Inlämnad: 2018-04-18 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1199 av Björn Söder (SD) (pdf, 93 kB)

Hat och attacker mot svenska bönder

Skriftlig fråga 2017/18:1171 av Björn Söder (SD)

Fråga 2017/18:1171 Hat och attacker mot svenska bönder av Björn Söder SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I Dagens Nyheter kan man den 11 april 2018 läsa om hur svenska bönder utsätts för hat och attacker. Enligt en undersökning som Landja markanalys har utfört på uppdrag av LRF är var fjärde lantbrukare

Inlämnad: 2018-04-11 Svarsdatum: 2018-04-18 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1171 av Björn Söder (SD) (pdf, 85 kB)

med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030

Motion 2017/18:4070 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4070 av Markus Wiechel m.fl. SD med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en återkommande internationell extern utvärdering av Sveriges


Utskottsberedning: 2017/18:UU21

Motion 2017/18:4070 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4070 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.