Björn Söder(SD)

Björn Söder (SD)

Andre vice talman (tjänstgörande riksdagsledamot)

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 0
Titel Civilingenjör.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866392
E-post bjorn.soder[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman
    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-26 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-11-28 – 2013-02-21
    • Suppleant 2012-04-13 – 2012-11-27
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-26 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-11-18 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2012-04-19 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-02-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 2013-02-22 – 2013-03-19
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 –
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Övergrepp i Libyen och brott mot FN-direktiven

Skriftlig fråga 2010/11:635 av Söder, Björn (SD)

den 14 juli Fråga 2010/11:635 Övergrepp i Libyen och brott mot FN-direktiven av Björn Söder (SD) till utrikesminister Carl Bildt (M) På onsdagen uppgav Human Rights Watch (HRW) att libyska rebellstyrkor är ansvariga för plundring, mordbrand och övergrepp på civila under sin framryckning mot

Inlämnad: 2011-07-14 Besvarare: Carl Bildt (M)

med anledning av prop. 2010/11:127 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen

Motion 2010/11:U18 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2010/11:U18 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) med anledning av prop. 2010/11:127 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen SD673 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2010/11:127 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella militära


Utskottsberedning: 2010/11:UFöU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:U18 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 49 kB)

med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition

Motion 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition SD300 1 Sammanfattning 1.1 Med ansvar för framtiden Sverigedemokraterna är ett värdekonservativt och socialt ansvarstagande parti. Partiets politik syftar primärt till


Utskottsberedning: 2010/11:FiU20
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 844 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.