Björn Söder(SD)

Björn Söder (SD)

Andre vice talman (tjänstgörande riksdagsledamot)

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 0
Titel Civilingenjör.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866392
E-post bjorn.soder[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman
    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Sverigedemokraterna

    • Gruppledare 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-26 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-11-28 – 2013-02-21
    • Suppleant 2012-04-13 – 2012-11-27
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-26 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-11-26 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-11-18 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2012-04-19 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-02-20 – 2014-09-29
    • Suppleant 2013-02-22 – 2013-03-19
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-04-13 – 2014-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 –
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kris på Migrationsverket och asylmissbruk

Skriftlig fråga 2011/12:736 av Söder, Björn (SD)

den 28 augusti Fråga 2011/12:736 Kris på Migrationsverket och asylmissbruk av Björn Söder (SD) till statsrådet Tobias Billström (M) Regeringen har tillsammans med Miljöpartiet (MP) ingått en uppgörelse som ytterligare ökar massinvandringen till Sverige. Det är framför allt två stora grupper

Inlämnad: 2012-08-28 Besvarare: Tobias Billström (M)

Nyanländas möjlighet att neka erbjudet jobb utan ekonomiska konsekvenser

Skriftlig fråga 2011/12:689 av Söder, Björn (SD)

den 3 juli Fråga 2011/12:689 Nyanländas möjlighet att neka erbjudet jobb utan ekonomiska konsekvenser av Björn Söder (SD) till statsrådet Erik Ullenhag (FP) I rapporten Etableringen av nyanlända från Statskontoret (2012:22) visar det sig att den så kallade etableringsreformen, som statsrådet

Inlämnad: 2012-07-03 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

med anledning av skr. 2011/12:154 Redovisning av verksamheten i Internationella valutafonden, Världsbanken samt de regionala utvecklings- och investeringsbankerna 2010 och 2011

Motion 2011/12:U30 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:U30 av Julia Kronlid m.fl. (SD) med anledning av skr. 2011/12:154 Redovisning av verksamheten i Internationella valutafonden, Världsbanken samt de regionala utvecklings- och investeringsbankerna 2010 och 2011 SD679 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2012/13:UU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2011/12:U30 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (doc, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.