Björn Leivik (M)

Björn Leivik (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Titel Företagare
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-01-15 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-01-24 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2007/08:NU10 2 april 2008 Vissa energipolitiska frågor

Stimulans till produktion och distribution av biogas

Motion 2009/10:N375 av Björn Leivik (m)

Motion till riksdagen 2009/10:N375 av Björn Leivik (m) Stimulans till produktion och distribution av biogas m1646 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om stimulans till produktion och distribution av biogas. Motivering På många håll i Sverige


Utskottsberedning: 2009/10:NU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:N375 av Björn Leivik (m) (doc, 36 kB)

Förbandssättande av RBS 23

Motion 2009/10:Fö249 av Björn Leivik (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Fö249 av Björn Leivik (m) Förbandssättande av RBS 23 m1643 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förbandssättande av RBS 23 Bamse. Motivering Robotsystem 23 har utvecklats under många år till en kostnad av 4,5


Utskottsberedning: 2009/10:FöU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Fö249 av Björn Leivik (m) (doc, 36 kB)

Tillsyn inom äldreomsorg och särskilt boende

Motion 2009/10:So338 av Björn Leivik (m)

Motion till riksdagen 2009/10:So338 av Björn Leivik (m) Tillsyn inom äldreomsorg och särskilt boende m1651 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över hur tillsynen av äldreomsorgen fungerar. Motivering I Sverige är idag fler än 200 000


Utskottsberedning: 2009/10:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So338 av Björn Leivik (m) (doc, 36 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.