Björn Hamilton(M)

Björn Hamilton (M)

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Civilingenjör
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • 2006-10-02 - 2010-10-04
    • 2002-11-07 - 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 - 2008-10-03
    • Ledamot 2003-11-24 - 2006-10-02
    • Suppleant 2003-01-01 - 2003-11-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2007-06-14 - 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 - 2007-05-21
    • Suppleant 2003-01-01 - 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2007-05-21 - 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-11-14 - 2002-12-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-11-14 - 2002-12-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2003-01-01 - 2004-09-23
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2007-03-22 - 2007-06-01
    • Suppleant 2006-10-10 - 2006-10-13
    • Suppleant 2006-05-18 - 2006-06-14
    • Suppleant 2003-06-11 - 2003-06-12
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 - 2009-05-06
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 - 2003-05-21
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 - 2005-03-16
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-11-14 - 2002-12-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-10-07 - 2010-10-04
    • Ledamot 2007-04-13 - 2008-10-03
    • Ordförande 2006-11-17 - 2007-04-12
    • Ledamot 2006-10-10 - 2006-11-16
    • Suppleant 2004-04-01 - 2006-10-10
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2006-10-17 - 2009-09-10
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 - 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-02 - 2006-10-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Nordiska rådet

Motion 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (m) Nordiska rådet m1554 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering När Nordiska rådet bildades 1952 skedde det i en tid av oro och i kölvattnet


Utskottsberedning: 2009/10:UU3
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 avslag

Motion 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (m) (doc, 55 kB)

Säkerhetsnämnder

Motion 2009/10:Fö214 av Jan-Evert Rådhström och Björn Hamilton (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Fö214 av Jan-Evert Rådhström och Björn Hamilton (m) Säkerhetsnämnder m1553 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om säkerhetsnämnder. Motivering Enligt svensk lag skall allmänheten ha möjlighet att få insyn i det


Utskottsberedning: 2009/10:FöU4
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 avslag

Motion 2009/10:Fö214 av Jan-Evert Rådhström och Björn Hamilton (m) (doc, 38 kB)

Sjöfartsstöd till skolfartyg

Motion 2009/10:T383 av Isabella Jernbeck och Björn Hamilton (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T383 av Isabella Jernbeck och Björn Hamilton (m) Sjöfartsstöd till skolfartyg m1599 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om sjöfartsstöd till skolfartyg. Motivering Skolfartyg fyller en viktig roll för att locka


Utskottsberedning: 2009/10:TU13
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 avslag

Motion 2009/10:T383 av Isabella Jernbeck och Björn Hamilton (m) (doc, 36 kB)