Björn Ericson (-)

Björn Ericson (S)

Född år 1937
Avliden den 24 april 2012

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1986-10-07 – 1986-10-09
    • Ersättare 1985-04-22 – 1985-05-31
    • Ersättare 1983-04-06 – 1983-06-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1986-10-10 – 1988-06-08
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1988-06-08 – 1988-07-07
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1988-10-05 – 1990-01-11
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-03-23 – 1996-09-30
    • Ersättare 1994-10-08 – 1995-10-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-10-01 – 1998-10-05
    • Ersättare 1995-10-10 – 1996-03-22
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1986-10-07 – 1988-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1992-11-10 – 1994-10-02
    • Suppleant 1986-10-07 – 1991-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1992-10-13 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt - för arbete och välfärd

Motion 1997/98:A48 av Sören Lekberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:A48 av Sören Lekberg m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd Hela landet skall leva. Därför är regionalpolitiken en viktig angelägenhet för oss alla. Internationalisering och snabb teknisk utveckling leder till nya förutsättningar. Strukturomvandlingen


Utskottsberedning: -1997/98:AU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

CSN

Motion 1997/98:Ub717 av Sylvia Lindgren och Björn Ericson (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub717 av Sylvia Lindgren och Björn Ericson s CSN Centrala studiestödsnämnden CSN har fått utstå mycket kritik för långa handläggningstider, dålig service m.m. vilket drabbat de studerande som i många fall uppfattat att samhället motarbetar dem. Det bör dock slås fast att de anställda på


Utskottsberedning: -1997/98:UbU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

En Östersjöakademi

Motion 1997/98:Ub423 av Anita Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub423 av Anita Johansson m.fl. s En Östersjöakademi Samarbetet mellan länderna runt Östersjön blir viktigare och viktigare. Under åren har olika projekt skapats för samarbete speciellt när det gäller fisket, miljön och försvaret. Mot denna bakgrund ges fantastiska möjligheter att ytterligare


Utskottsberedning: -1997/98:UbU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.