Birgitta Sellén (C)

Birgitta Sellén (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västernorrlands län
Titel Lågstadielärare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Andre vice talman 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2007-10-04 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 8 juni 2006 Frågestund
Interpellationsdebatt 2005/06:361 av Sellén, Birgitta (c) 7 juni 2006 Lag om åldersgränser vid uthyrning och försäljning av dator- och tv-spel
Debatt om förslag 2005/06:KrU28 31 maj 2006 Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007-2012
Debatt om förslag 2005/06:KrU14 31 maj 2006 Folkbildningsfrågor

Pension

Motion 2009/10:Sk522 av Ulrika Carlsson i Skövde och Birgitta Sellén (c)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk522 av Ulrika Carlsson i Skövde och Birgitta Sellén (c) Pension c509 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att så fort ekonomiskt utrymme finns förbättra ekonomin för dem med lägst pension, t.ex. genom att sänka


Utskottsberedning: 2009/10:SkU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk522 av Ulrika Carlsson i Skövde och Birgitta Sellén (c) (doc, 36 kB)

Rättsläget för drabbade företagare

Motion 2009/10:Sk368 av Jörgen Johansson och Birgitta Sellén (c)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk368 av Jörgen Johansson och Birgitta Sellén (c) Rättsläget för drabbade företagare c346 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av rättsläget i relationen mellan företagare och samhälle. Motivering Den


Utskottsberedning: 2009/10:SkU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk368 av Jörgen Johansson och Birgitta Sellén (c) (doc, 38 kB)

Bemötande och kommunikation mellan samhällsmedborgare och myndigheter

Motion 2009/10:Sf291 av Gunnel Wallin och Birgitta Sellén (c)

Motion till riksdagen 2009/10:Sf291 av Gunnel Wallin och Birgitta Sellén (c) Bemötande och kommunikation mellan samhällsmedborgare och myndigheter c340 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att myndighetsbrev (t.ex. från Försäkringskassan) får


Utskottsberedning: 2009/10:SfU1
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:Sf291 av Gunnel Wallin och Birgitta Sellén (c) (doc, 52 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.