Birgitta Ohlsson(L)

Birgitta Ohlsson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms kommun, plats 80
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864419
E-post birgitta.ohlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-07-04 – 2018-09-24
    • Ledig 2014-11-17 – 2015-07-03
    • Ordinarie 2014-10-04 – 2014-11-16
    • Ledig 2010-02-02 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-02-01
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-02-01
    • Ledamot 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-11-05 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2016-06-09
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 2010-02-02 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En FN-konvention om förbud mot djurförsök inom kosmetika

Skriftlig fråga 2017/18:83 av Birgitta Ohlsson (L)

Fråga 2017/18:83 En FN-konvention om förbud mot djurförsök inom kosmetika av Birgitta Ohlsson (L) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) EU-förbudet mot försäljning av djurtestad kosmetika som infördes 2013 var en stor framgång för såväl djuren som konsumenterna. Det finns i dag alternativa testmetoder för de vanligaste

Inlämnad: 2017-10-10 Svarsdatum: 2017-10-18 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:83 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 82 kB)

Förföljelse av homosexuella i Egypten

Skriftlig fråga 2017/18:80 av Birgitta Ohlsson (L)

Fråga 2017/18:80 Förföljelse av homosexuella i Egypten av Birgitta Ohlsson (L) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Under åren 2013–2016 har egyptisk polis gripit över 200 hbtq-personer. Det är inte förbjudit enligt lag att vara homosexuell i Egypten, men personer döms ändå genom kryphål i lagen. Personer

Inlämnad: 2017-10-09 Svarsdatum: 2017-10-18 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:80 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 81 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2017/18:3803 av Birgitta Ohlsson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3803 av Birgitta Ohlsson m.fl. (L) Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering I en globaliserad värld innebär utveckling


Utskottsberedning: UU

Motion 2017/18:3803 av Birgitta Ohlsson m.fl. (L) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:3803 av Birgitta Ohlsson m.fl. (L) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.