Störningar på webbplatsen

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Birgitta Ahlqvist(S)

Birgitta Ahlqvist (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel rektor
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1995-01-09
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-10
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-09-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-10-20
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Deputerad 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Deputerad 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1995-10-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:UU18 5 april 2006 Vissa aspekter på svensk säkerhetspolitik
Frågestund 16 februari 2006 Frågestund

Europarådets konvention angående människohandel

Skriftlig fråga 2005/06:1447 av Ahlqvist, Birgitta (s)

den 21 april Fråga 2005/06:1447 av Birgitta Ahlqvist (s) till justitieminister Thomas Bodström (s) Europarådets konvention angående människohandel I slutet av mars har 25 stater, inklusive Sverige, signerat Europarådets konvention angående människohandel (Council of Europe Convention

Inlämnad: 2006-04-21 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Sexköpslagen

Skriftlig fråga 2005/06:1175 av Ahlqvist, Birgitta (s)

den 10 mars Fråga 2005/06:1175 av Birgitta Ahlqvist (s) till justitieminister Thomas Bodström (s) Sexköpslagen Sexköpslagen gäller utomlands endast för de militärer eller poliser som är stationerade i fredsbevarande styrkor samt tull- och kustbevakningstjänstemän om de gör gränsöverskridande

Inlämnad: 2006-03-10 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Avdrag för friskvård

Skriftlig fråga 2005/06:712 av Ahlqvist, Birgitta (s)

den 22 december Fråga 2005/06:712 av Birgitta Ahlqvist (s) till finansminister Pär Nuder (s) Avdrag för friskvård En bra folkhälsa är viktigt för framtiden i vårt land. En stor del av de sjukdomar som drabbar oss människor kan förebyggas om vi tar hand om vår hälsa på ett bättre sätt. En

Inlämnad: 2005-12-22 Besvarare: Pär Nuder (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.