Birgit Friggebo(FP)

Birgit Friggebo (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-07-01 – 1997-12-31
    • Ledig 1991-10-05 – 1992-06-30
    • Ordinarie 1987-12-15 – 1991-10-04
    • Ledig 1987-11-14 – 1987-12-14
    • Ordinarie 1986-12-13 – 1987-11-13
    • Ledig 1986-11-13 – 1986-12-12
    • Ordinarie 1985-09-30 – 1986-11-12
    • Ledig 1979-10-12 – 1982-10-04
    • Ordinarie 1979-10-01 – 1979-10-11
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1997-12-31
    • Ledamot 1985-09-30 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1986-10-07 – 1991-09-30
    • Suppleant 1985-09-30 – 1986-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1985-09-30 – 1991-09-30
    • Fullmäktige i riksgäldskontoret

    • Ledamot 1985-09-30 – 1988-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

med anledning av prop. 1997/98:40 Riksbankens ställning

Motion 1997/98:K8 av Birgit Friggebo m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:K8 av Birgit Friggebo m.fl. (fp) med anledning av prop. 1997/98:40 Riksbankens ställning 1 Sammanfattning Folkpartiet föreslår i denna motion en grundlagsändring som tydliggör de legala förutsättningarna för ett svenskt EMU-inträde den 1 januari 1999 och säkrar att EMU-frågan blir


Utskottsberedning: --1997/98:KU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Mediapolitik

Motion 1997/98:Kr302 av Lars Leijonborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:Kr302 av Lars Leijonborg m.fl. (fp) Mediapolitik 1 Sammanfattning Public service-företagen Sveriges Radio och Sveriges Television bör ha en tydlig kvalitetsinriktning och inte konkurrera om största möjliga publik. De ska vara ett alternativ i mediebruset. Det viktigaste för tidningarna


Utskottsberedning: -------------1997/98:FiU11 1997/98:KrU11 1997/98:KU1 1997/98:KU16 1997/98:NU14
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , , 13 saknar beslutsinformation

Partistöd

Motion 1997/98:K618 av Birgit Friggebo m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1997/98:K618 av Birgit Friggebo m.fl. (fp) Partistöd Som ett led i att stabilisera svensk ekonomi sänktes partistödet fr o m den 15 oktober 1994 med 10 procent. Sänkningen var en följd av en överenskommelse mellan den borgerliga regeringen och Socialdemokraterna under krisförhandlingarna i


Utskottsberedning: -1997/98:KU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.