Birger Schlaug (MP)

Birger Schlaug (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2001-10-17

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2001-10-16
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1988-10-06 – 1989-09-30
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2000-06-15 – 2001-03-20
    • Ledamot 2000-06-15 – 2001-10-16
    • Suppleant 1998-10-20 – 2000-06-15
    • Suppleant 1994-11-28 – 1996-11-26
    • Suppleant 1988-11-11 – 1989-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1988-10-13 – 1989-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1988-10-13 – 1989-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1988-11-11 – 1989-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1989-04-20 – 1989-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-06-15
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-11-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2001-10-17
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1997-10-21 – 1998-10-05
    • Ledamot 1995-01-01 – 1997-10-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2001-10-17
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1988-10-18 – 1989-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skolmat

Motion 2001/02:Ub545 av Gunnar Goude m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub545 av Gunnar Goude m.fl. (mp) Skolmat Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en utredning angående barns och ungdomars frukost- och lunchvanor. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen


Utskottsberedning: 2001/02:UbU9
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , ,

Jämställdhet och utbildning

Motion 2001/02:Ub543 av Lotta Nilsson Hedström m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub543 av Lotta Nilsson Hedström m.fl. (mp) Jämställdhet och utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag om att ge Högskoleverket i uppdrag att undersöka varför så få kvinnor avslutar sina högskolestudier. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2001/02:UbU12
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): , ,

Utbildning och forskning

Motion 2001/02:Ub458 av Lotta Nilsson Hedström m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub458 av Lotta Nilsson Hedström m.fl. (mp) Utbildning och forskning Innehållsförteckning Innehållsförteckning  4 Förslag till riksdagsbeslut  6 Barnomsorg, förskola och förskoleklass  6 Allmänna mål  6 Problem och möjligheter  8 Kvalitetsgaranti för förskolor  9 Förskoleklass  10 Effekter


Utskottsberedning: 2001/02:UbU11 2001/02:UbU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.