Birger Hagård (-)

Birger Hagård (M)

Född år 1932
Avliden den 13 december 2013

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1998-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1986-10-07 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1986-10-07
    • Suppleant 1982-10-04 – 1984-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1982-10-04 – 1991-09-29
    • EES-utskottet

    • Ledamot 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-12-01
    • Ordförande 1993-11-24 – 1994-10-03
    • Ledamot 1992-04-09 – 1993-11-23
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 1991-12-18 – 1998-12-01
    • Suppleant 1982-10-04 – 1991-12-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Valberedningen

    • Suppleant 1995-10-05 – 1998-10-05
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Ledamot 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:113 Nationell handlingsplan för äldrepolitiken

Motion 1997/98:So43 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:So43 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:113 Nationell handlingsplan för äldrepolitiken Innehåll 1 Sammanfattning  5 2 Bakgrund  6 3 Synpunkter på propositionen  7 3.1 Bristande analys  7 3.2 Ökande resurser  8 3.3 Effektivare kontroll och tillsyn  9 3.4 Samverkan,


Utskottsberedning: -----------1997/98:SoU24
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): , , 11 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi40 av Förste vice talman Anders Björck m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi40 av Förste vice talman Anders Björck m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition 1 Anslaget E 2 Presstöd Presstödets målsättning har angetts vara att uppnå mångfald på dagstidningsmarknaden. Trots ett omfattande presstöd har inte det åsyftade målet


Utskottsberedning: -1997/98:FiU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi17 av Carl Bildt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi17 av Carl Bildt m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition 1 Sammanfattning 4 1.1 Sverige måste kunna bättre 4 1.2 En tom framtidspolitik 5 1.3 Uppdraget sex punkter för förnyelsen av Sverige 6 1.4 En moderat ekonomisk-politisk strategi 9 2 Den


Utskottsberedning: -------------1997/98:FiU20 1997/98:FiU27
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , , 13 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.