Bino Drummond(M)

Bino Drummond (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1982

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2013-01-01 – 2014-09-29
    • Statsrådsersättare 2012-08-16 – 2012-12-31
    • Ersättare 2012-04-19 – 2012-08-15
    • Ersättare 2012-03-19 – 2012-04-18
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-04-25 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Extra suppleant 2012-03-19 – 2012-04-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:CU34 24 juni 2014 Bättre förutsättningar för gode män och förvaltare
Debatt om förslag 2013/14:CU19 5 mars 2014 Familjerätt
Debatt om förslag 2013/14:CU9 5 februari 2014 Hyresrätt m.m.
Frågestund 14 november 2013 Frågestund

Inhemska adoptioner av barn

Motion 2013/14:So419 av Bino Drummond (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So419 av Bino Drummond (M) Inhemska adoptioner av barn M1003 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om inhemska adoptioner av barn. Motivering Att frånta vårdnaden av ett barn från de biologiska föräldrarna är aldrig


Utskottsberedning: 2013/14:SoU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So419 av Bino Drummond (M) (doc, 53 kB)

Förlorat medborgarskap

Motion 2013/14:Sf283 av Bino Drummond (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf283 av Bino Drummond (M) Förlorat medborgarskap M1100 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna att förändra lagstiftningen om medborgarskap i enlighet med intentionerna i denna motion. Motivering Idag


Utskottsberedning: 2013/14:SfU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf283 av Bino Drummond (M) (doc, 54 kB)

Variabelt strandskydd

Motion 2013/14:MJ386 av Bino Drummond (M)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ386 av Bino Drummond (M) Variabelt strandskydd M1001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om variabelt strandskydd. Motivering Att säkra allmänhetens tillgång till stränderna och att säkra den biologiska mångfalden


Utskottsberedning: 2013/14:MJU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ386 av Bino Drummond (M) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.