Bertil Kjellberg (M)

Bertil Kjellberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västernorrlands län
Titel Advokat
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Moderaterna

    • Kvittningsman 2006-10-06 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-10-03
    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2008-10-03 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-30 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2008-04-04 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:447 av Kjellberg, Bertil (m) 7 juni 2006 Förändring av reglerna för bankernas säkerhet
Debatt om förslag 2005/06:LU28 31 maj 2006 Förenklade redovisningsregler, m.m.
Debatt om förslag 2005/06:LU31 31 maj 2006 Ersättning till ledande befattningshavare i näringslivet
Debatt om förslag 2005/06:LU35 18 maj 2006 Ny skuldsaneringslag

Svavelhalten i marint bränsle och den inre marknaden

Skriftlig fråga 2009/10:524 av Kjellberg, Bertil (m)

den 15 februari Fråga 2009/10:524 Svavelhalten i marint bränsle och den inre marknaden av Bertil Kjellberg (m) till näringsminister Maud Olofsson (c) IMO antog i oktober 2008 skärpta gränsvärden för svavel i marint bränsle. De nya reglerna innebär att gränsvärdet för svavel i Östersjön,

Inlämnad: 2010-02-15 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Konsekvensutredning för nya svavelhalten i marint bränsle

Skriftlig fråga 2009/10:523 av Kjellberg, Bertil (m)

den 15 februari Fråga 2009/10:523 Konsekvensutredning för nya svavelhalten i marint bränsle av Bertil Kjellberg (m) till statsrådet Åsa Torstensson (c) IMO antog i oktober 2008 skärpta gränsvärden för svavel i marint bränsle. De nya reglerna innebär att gränsvärdet för svavel i Östersjön,

Inlämnad: 2010-02-15 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Kostnadseffektiv miljöpolitik

Skriftlig fråga 2009/10:522 av Kjellberg, Bertil (m)

den 15 februari Fråga 2009/10:522 Kostnadseffektiv miljöpolitik av Bertil Kjellberg (m) till miljöminister Andreas Carlgren (c) Det är bra att IMO har tagit tag i svavelproblematiken. IMO antog i oktober 2008 skärpta gränsvärden för svavel i marint bränsle. De nya reglerna innebär att

Inlämnad: 2010-02-15 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.