Berndt Ekholm (S)

Berndt Ekholm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel planeringssekreterare
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1993-11-27 – 2006-10-02
    • Ledig 1993-10-25 – 1993-11-26
    • Ordinarie 1985-09-30 – 1993-10-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Förste vice ordförande 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputerad 2003-06-12 – 2003-06-12
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Vice ordförande 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-16
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-03 – 1991-09-29
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ordförande 2002-02-21 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-21 – 2002-02-21
    • Ledamot 1995-11-22 – 1998-10-05
    • Suppleant 1994-12-08 – 1995-11-21
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2001-11-01 – 2004-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:UU17 17 maj 2006 Internationella frågor om hållbar utveckling och miljö

med anledning av prop. 2005/06:112 Viktigare än någonsin! Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007–2012

Motion 2005/06:Kr32 av Berndt Ekholm (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om hållbar utveckling för den kommande tillståndsperioden. Motivering Rubricerade proposition ger förslag till grundläggande principer, villkor och riktlinjer för det sändningstillstånd som skall gälla för 2007–2012


Utskottsberedning: 2005/06:KrU28
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Kr32 av Berndt Ekholm (s) (doc, 41 kB)

Israeliska bosättningar i palestinskt område

Skriftlig fråga 2005/06:671 av Ekholm, Berndt (s)

den 19 december Fråga 2005/06:671 av Berndt Ekholm (s) till utrikesminister Laila Freivalds (s) Israeliska bosättningar i palestinskt område I mitten på november påbörjades bosättningen Nofei Zufim norr om bosättningen Zufim, nordöst om den palestinska staden Qalqiliya, i zonen mellan

Inlämnad: 2005-12-19 Besvarare: Laila Freivalds (S)

Hållbar utveckling inom utbildningsområdet

Motion 2005/06:Ub509 av Åsa Domeij m.fl. (mp, s, fp, kd, c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att perspektivet hållbar utveckling inom utbildningsväsendet förstärks i enlighet med vad som anförs i motionen. Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag till förändring av skollagen så att perspektivet hållbar utveckling


Utskottsberedning: 2005/06:UbU14 2005/06:UbU16
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2005/06:Ub509 av Åsa Domeij m.fl. (mp, s, fp, kd, c) (doc, 52 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.