Berith Eriksson(V)

Berith Eriksson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel förskollärare
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1994-10-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1993-02-11 – 1994-10-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Valberedningen

    • Suppleant 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1991-11-19 – 1994-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1992-10-20 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

med anledning av skriv. 1993/94:247 Investera i hälsa - Prioritera för hälsa

Motion 1993/94:So67 av Eva Zetterberg m.fl. (v)

Dokument saknas


Utskottsberedning: --1993/94:SoU32

med anledning av prop. 1993/94:250 Reformering av det allmänna pensionssystemet

Motion 1993/94:Sf52 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1993/94:Sf52 av Gudrun Schyman m.fl. (v) med anledning av prop. 1993/94:250 Reformering av det allmänna pensionssystemet Vänsterpartiet avslår regeringens förslag till riktlinjer för reformeringen av det allmänna pensionssystemet. Vänsterpartiet vill ha ett generellt och obligatoriskt pensionssystem.


Utskottsberedning: ---1993/94:SfU24
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi32 av Gudrun Schyman m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi32 av Gudrun Schyman m.fl. (v) med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutgiltig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. (kompletteringsproposition) Vänsterpartiets reviderade finansplan Sammanfattning För Vänsterpartiet är minskad arbetslöshet det överordnade


Utskottsberedning: ---------------------------------------------------------------1993/94:AU19 1993/94:FiU19 1993/94:FiU20 1993/94:SfU26 1994/95:AU9
Riksdagsbeslut (127 yrkanden): , , 63 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.