Berit Jóhannesson(V)

Berit Jóhannesson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Titel solidaritetsarbetare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2003-02-20 – 2005-01-27
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-09-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:FöU9 29 maj 2006 Samverkan vid kris - för ett säkrare samhälle
Interpellationsdebatt 2005/06:320 av Palm, Veronica (s) 19 april 2006 Avskaffande av svenska klusterbomber
Debatt om förslag 2005/06:FöU8 30 mars 2006 Totalförsvarsplikt och samhällstjänst
Debatt om förslag 2005/06:FöU7 30 mars 2006 Räddningstjänst och skydd mot olyckor

Handlingsplan för FN:s resolution 1325 och kvinnors representation i försvaret

Skriftlig fråga 2005/06:2003 av Jóhannesson, Berit (v)

den 11 augusti Fråga 2005/06:2003 av Berit Jóhannesson (v) till försvarsminister Leni Björklund (s) Handlingsplan för FN:s resolution 1325 och kvinnors representation i försvaret Regeringen har nyligen presenterat en efterlängtad handlingsplan för Sveriges implementering av FN:s resolution

Inlämnad: 2006-08-11 Besvarare: Leni Björklund (S)

Lokala handlingsplaner för FN:s resolution 1325

Skriftlig fråga 2005/06:2002 av Jóhannesson, Berit (v)

den 11 augusti Fråga 2005/06:2002 av Berit Jóhannesson (v) till försvarsminister Leni Björklund (s) Lokala handlingsplaner för FN:s resolution 1325 Regeringen har nyligen presenterat en efterlängtad handlingsplan för hur Sverige ska implementera FN:s resolution 1325. Resolutionen syftar

Inlämnad: 2006-08-11 Besvarare: Leni Björklund (S)

Resolution 1325 och den nordiska snabbinsatsstyrkan

Skriftlig fråga 2005/06:1893 av Jóhannesson, Berit (v)

den 29 juni Fråga 2005/06:1893 av Berit Jóhannesson (v) till försvarsminister Leni Björklund (s) Resolution 1325 och den nordiska snabbinsatsstyrkan Nyligen presenterade regeringen en mycket efterlängtad handlingsplan för Sveriges implementering av FN:s resolution 1325. Resolutionen antogs

Inlämnad: 2006-06-29 Besvarare: Leni Björklund (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.