Berit Andnor (S) - Riksdagen

Berit Andnor (S)

Berit Andnor (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län
Titel Socialchef
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-10-21 – 2006-10-06
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2002-10-20
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2002-10-20
    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1991-11-13 – 1994-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2007-03-27 – 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-20
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-12-01
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-10-23
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2000-07-01 – 2002-10-20
    • Socialdepartementet

    • Socialminister 2004-09-13 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2004-09-13
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Regionalpolitiskt ansvar

Skriftlig fråga 2008/09:1201 av Andnor, Berit (s)

den 3 september Fråga 2008/09:1201 Regionalpolitiskt ansvar av Berit Andnor (s) till näringsminister Maud Olofsson (c) Enligt den senaste statistiken minskar befolkningen i Jämtlands län med 381 till 126 516 personer. Samtliga kommuner i länet, förutom Krokom, har en negativ befolkningsutveckling.

Inlämnad: 2009-09-03 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Fängelset i Östersund

Skriftlig fråga 2008/09:1179 av Andnor, Berit (s)

den 27 augusti Fråga 2008/09:1179 Fängelset i Östersund av Berit Andnor (s) till justitieminister Beatrice Ask (m) Den tidigare socialdemokratiska regeringen beslutade att bygga ett fängelse i Östersund som en del i att ersätta statliga jobb när regementen lades ned och ett stort antal

Inlämnad: 2009-08-27 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Framtiden för Frösö behandlingshem

Skriftlig fråga 2008/09:930 av Andnor, Berit (s)

den 13 maj Fråga 2008/09:930 Framtiden för Frösö behandlingshem av Berit Andnor (s) till socialminister Göran Hägglund (kd) Frösö behandlingshem har 19 platser för tvångsintagna män med alkohol‑, narkotika- eller blandmissbruk från hela landet. Hemmet är en av fyra institutioner som har

Inlämnad: 2009-05-13 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.