Berit Andnor (S)

Berit Andnor (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län
Titel Socialchef
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-10-21 – 2006-10-06
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2002-10-20
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2002-10-20
    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1991-11-13 – 1994-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2007-03-27 – 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-20
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-12-01
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-10-23
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2000-07-01 – 2002-10-20
    • Socialdepartementet

    • Socialminister 2004-09-13 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2004-09-13
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Uppsägningar vid Flextronics i Östersund

Skriftlig fråga 2007/08:1315 av Andnor, Berit (s)

den 10 juni Fråga 2007/08:1315 Uppsägningar vid Flextronics i Östersund av Berit Andnor (s) till näringsminister Maud Olofsson (c) Företaget Flextronics lägger ned verksamheten och har varslat sina 400 anställda i Östersund om uppsägning. För Jämtlands län är detta en stor förlust av

Inlämnad: 2008-06-10 Besvarare: Maud Olofsson (C)

med anledning av prop. 2007/08:99 Tilläggsbudget till statsbudgeten 2008

Motion 2007/08:Fi14 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:Fi14 av Mona Sahlin m.fl. (s) med anledning av prop. 2007/08:99 Tilläggsbudget till statsbudgeten 2008 s33301 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens föreslagna användning av det under utgiftsområde 21 Energi uppförda anslaget 35:10 Stöd för konvertering från direktverkande


Utskottsberedning: 2007/08:FiU21
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2007/08:Fi14 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 75 kB)

med anledning av prop. 2007/08:100 2008 års ekonomiska vårproposition

Motion 2007/08:Fi11 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:Fi11 av Mona Sahlin m.fl. (s) med anledning av prop. 2007/08:100 2008 års ekonomiska vårproposition s33300 Sammanfattning Den borgerliga regeringen hade fantastiska förutsättningar när de tillträdde hösten 2006. Under 2006 och 2007 fick Sverige 200 000 fler jobb, arbetslösheten minskade


Utskottsberedning: 2007/08:FiU20 2007/08:KU24
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2007/08:Fi11 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 476 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.