Berit Andnor (S)

Berit Andnor (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län
Titel Socialchef
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-10-21 – 2006-10-06
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2002-10-20
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2002-10-20
    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1991-11-13 – 1994-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2007-03-27 – 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-20
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-12-01
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-10-23
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2000-07-01 – 2002-10-20
    • Socialdepartementet

    • Socialminister 2004-09-13 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2004-09-13
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition

Motion 1999/2000:Fi35 av Lisbeth Staaf-Igelström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi35 av Staaf-Igelström, Lisbeth (s) med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition Ett väl fungerande vägnät är vid sidan av järnvägar, flyg, post och telekommunikationer grundläggande för att en region skall kunna nå eller behålla en positiv utveckling.


Utskottsberedning: -1999/2000:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

det svenska försvaret

Interpellation 1999/2000:373 av Andnor, Berit (s)

den 25 april Interpellation 1999/2000:373 av Berit Andnor (s) till vice statsminister Lena Hjelm-Wallén om det svenska försvaret Inom överskådlig framtid finns det inte något militärt invasionshot mot Sverige eller Europa. Om detta råder stor enighet. I stället är det andra hot som t.ex. terrorism och datakrigföring

Inlämnad: 2000-04-27 Besvarare: vice statsminister Lena Hjelm-Wallén (S)

med anledning av prop. 1999/2000:46 AP-fonden i det reformerade pensionssystemet

Motion 1999/2000:Fi3 av Mats Lindberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi3 av Lindberg, Mats (s) med anledning av prop. 1999/2000:46 AP-fonden i det reformerade pensionssystemet Fjärde AP-fonden till Göteborg Sveriges finansiella centrum är Stockholm. Det finns inget skäl att utarma ett sådant starkt centrum som är avgörande för hela Sveriges utveckling.


Utskottsberedning: -1999/2000:FiU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.