Berit Andnor (S)

Berit Andnor (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län
Titel Socialchef
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-10-21 – 2006-10-06
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2002-10-20
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2002-10-20
    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1991-11-13 – 1994-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2007-03-27 – 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-20
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-12-01
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-10-23
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2000-07-01 – 2002-10-20
    • Socialdepartementet

    • Socialminister 2004-09-13 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2004-09-13
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1998/99:80 Kasinospel i Sverige m.m.

Motion 1998/99:Kr13 av Berit Andnor m.fl. (s, c, m)

Motion till riksdagen 1998/99:Kr13 av Berit Andnor m.fl. (s, m, c) med anledning av prop. 1998/99:80 Kasinospel i Sverige m.m. I Åre finns goda personella och fysiska förutsättningar för en kraftfull vidareutveckling av turismen genom ökad differentiering av aktivitets- och attraktionsutbudet. Ett kasino blir


Utskottsberedning: -1998/99:KrU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Mitthögskolan

Motion 1998/99:Ub461 av Hans Stenberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub461 av Hans Stenberg m.fl. (s) Mitthögskolan Mitthögskolan är något nytt inom den svenska högskole- och universitetsvärlden. Sammanslagningen av högskolorna i Östersund och Sundsvall/Härnösand till Mitthögskolan innebär att regionen fortsättningsvis - på ett bättre sätt - kan tillgodose


Utskottsberedning: -1998/99:UbU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Teckenspråk

Motion 1998/99:Ub265 av Agneta Brendt m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub265 av Agneta Brendt m.fl. (s) Teckenspråk Ett barn är tryggt i en miljö där det hela tiden förstår vad som händer, kan delta i det sociala samspelet och få en identitet. Ett barn måste förstå och bli förstått. Förutsättningen för detta är ett fungerande språk och en fungerande


Utskottsberedning: -1998/99:UbU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.