Berit Andnor (S) - Riksdagen

Berit Andnor (S)

Berit Andnor (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län
Titel Socialchef
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-10-21 – 2006-10-06
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2002-10-20
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2002-10-20
    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1991-11-13 – 1994-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2007-03-27 – 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-20
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-12-01
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-10-23
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2000-07-01 – 2002-10-20
    • Socialdepartementet

    • Socialminister 2004-09-13 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2004-09-13
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mitthögskolan

Motion 1994/95:Ub643 av Sven Lundberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub643 av Sven Lundberg m.fl. (s) Mitthögskolan Mitthögskolan är något nytt inom den svenska högskole- och universitetsvärlden. Sammanslagningen av högskolorna i Östersund och Sundsvall/Härnösand till Mitthögskolan innebär att regionen fortsättningsvis -- på ett bättre sätt -- kan tillgodose


Utskottsberedning: -1994/95:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Dyslexi

Motion 1994/95:Ub347 av Catarina Rönnung m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub347 av Catarina Rönnung m.fl. (s) Dyslexi Under senare år har konsekvenserna av läs- och skrivsvårigheter/dyslexi i allt högre grad uppmärksammats. En anledning är att kraven på goda läs- och skrivfärdigheter ökat i samhället. I skolan där grunden till sådana färdigheter skall


Utskottsberedning: -1995/96:UbU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Norrlandsflyget

Motion 1994/95:T635 av Mats Lindberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:T635 av Mats Lindberg m.fl. (s) Norrlandsflyget De fyra nordligaste länen har med stöd av länsstyrelser och berörda kommuner drivit frågan om fungerande flygkommunikationer i Norrland under lång tid. Huvudkravet har varit att patienter från hela norra sjukvårdsregionen, som täcker


Utskottsberedning: -1994/95:TU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.