Berit Andnor(S)

Berit Andnor (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län
Titel Socialchef
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2010-10-04
    • Ledig 2002-10-21 – 2006-10-06
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2002-10-20
    • Ersättare 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1991-09-30 – 1998-10-05
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2002-10-20
    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1991-11-13 – 1994-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2007-03-27 – 2009-05-06
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-20
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-12-01
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-10-23
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2000-07-01 – 2002-10-20
    • Socialdepartementet

    • Socialminister 2004-09-13 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2004-09-13
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2009/10:199 Nya villkor för stödet till dagspressen

Motion 2009/10:K14 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:K14 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:199 Nya villkor för stödet till dagspressen -s87006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om befintliga övergångsbestämmelser i presstödsförordningen (1990:524) (avsnitt 9 i propositionen). Riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:KU42
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2009/10:K14 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) (doc, 63 kB)

med anledning av prop. 2009/10:115 En ny radio- och tv-lag

Motion 2009/10:K13 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:K13 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:115 En ny radio- och tv-lag -s25006 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Sammanslagning av Radio- och tv-verket samt Granskningsnämnden 2 Post- och telestyrelsens roll för radio och tv 3 Kommersiell


Utskottsberedning: 2009/10:KU25
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2009/10:K13 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) (doc, 76 kB)

med anledning av prop. 2009/10:156 Regionalt utvecklingsansvar i vissa län

Motion 2009/10:K12 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:K12 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:156 Regionalt utvecklingsansvar i vissa län s87005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med en helhetslösning av


Utskottsberedning: 2009/10:KU37
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:K12 av Berit Andnor m.fl. (s, v, mp) (doc, 53 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.