Bengt Kronblad(S)

Bengt Kronblad (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel ombudsman
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1998-10-05
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1982-10-04 – 1991-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi44 av Bengt Kronblad (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi44 av Bengt Kronblad (s) med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition Regeringen föreslår möjligheten att ansöka om att generationsväxling förlängs t.o.m. den 31 december 1998. Som delfinansiering av den statliga ersättningen betalar i dag arbetsgivaren ett


Utskottsberedning: -1997/98:FiU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi43 av Bengt Kronblad m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi43 av Bengt Kronblad m.fl. (s) med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition Skattereformen innebar mycket stora inkomstskattesänkningar för framför allt höginkomsttagare. Därför ingick ett finansieringsvillkor som innebar att de sänkta skattesatserna skulle


Utskottsberedning: -1997/98:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

kooperativ verksamhet

Skriftlig fråga 1997/98:401 av Kronblad, Bengt (s)

Fråga 1997/98:401 av Bengt Kronblad (s) till näringsministern om kooperativ verksamhet Den kooperativa företagsformen har stor betydelse för jord- och skogsbruket. Den gör det möjligt för enskilda jord- och skogsbönder att samverka i rationella former och bidrar på så sätt till ett konkurrenskraftigt svenskt

Inlämnad: 1998-02-04 Besvarare: näringsminister Anders Sundström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.