Bengt Hurtig (-)

Bengt Hurtig (V)

Född år 1939
Avliden den 9 juli 2010

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 1998-10-05
    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Ordinarie 1989-10-01 – 1995-01-09
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1989-10-16 – 1991-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-10-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-15
    • Suppleant 1992-10-13 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1995-10-18 – 1998-10-05
    • EES-EFTA delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Ledamot 1993-02-17 – 1994-10-03
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1994-01-13 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1989/90:123 Fisket

Motion 1989/90:Jo42 av Annika Åhnberg m.fl. (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo42 av Annika Åhnberg m.fl. vpk med anledning av prop. 1989/90:123 Fisket Fiskprisregleringen och fiskeriadministrationen har nyligen varit föremål för utredning. Utredningens förslag har mötts av massiv kritik. Kanske är det


Utskottsberedning: -----------1989/90:JoU22
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): , , 11 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Jo42 av Annika Åhnberg m.fl. (vpk) (pdf, 119 kB)

med anledning av prop. 1989/90:76 Regionalpolitik för 90-talet

Motion 1989/90:A110 av Bengt Hurtig (vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Al 10 av Bengt Hurtig vpk med anledning av prop. 1989/90:76 Regionalpolitik för 90-talet Regionalpolitik för Norrbotten Trots högkonjunktur under 80-talet och de tidigare regionalpolitiska satsningarna i Norrbottens län kvarstår


Utskottsberedning: --------------1989/90:AU13
Riksdagsbeslut (28 yrkanden): , , 14 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:A110 av Bengt Hurtig (vpk) (pdf, 135 kB)

med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning

Motion 1989/90:Ub121 av Britta Bjelle m.fl. (fp, c, vpk)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ub 121 av Britta Bjelle m.fl. fp, c, vpk med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning Bottniska viken är en mycket speciell havsmiljö med relativt få växt- och djurarter. Under senare år har Bottniska viken i likhet med andra


Utskottsberedning: --1989/90:UbU25
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Ub121 av Britta Bjelle m.fl. (fp, c, vpk) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.