Beatrice Ask(M)

Beatrice Ask (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 24
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865577
E-post beatrice.ask[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2018-09-24
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1994-10-08 – 2006-10-05
    • Ledig 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1988-10-28
    • Justitieutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Andre vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2003-11-24
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2004-09-23 – 2006-10-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Vice ordförande 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-11-23 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-05 – 1999-11-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Ledamot 1999-10-20 – 2010-10-19
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Justitiedepartementet

    • Justitieminister 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sjunkande brottsuppklaring

Interpellation 2015/16:771 av Beatrice Ask (M)

Interpellation 2015/16:771 Sjunkande brottsuppklaring av Beatrice Ask (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Polisens brottsuppklaring sjunker dramatiskt. Nya siffror visar att brottsuppklaringen nu är den sämsta på 16 år. Förra året, 2015, klarades 14 procent av brotten upp, vilket ska jämföras med 18 procent fem

Inlämnad: 2016-08-31 Svarsdatum: 2016-09-16 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2015/16:771 av Beatrice Ask (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sjunkande brottsuppklaring

Åtgärder mot gängkriminalitet

Skriftlig fråga 2015/16:1528 av Beatrice Ask (M)

Fråga 2015/16:1528 Åtgärder mot gängkriminalitet av Beatrice Ask (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Natten mot måndagen den 21 augusti dog en åttaårig pojke i ett attentat mot en lägenhet i Biskopsgården i Göteborg. Någon eller några kastade in en handgranat i ett av sovrummen i lägenheten med följden att den

Inlämnad: 2016-08-23 Svarsdatum: 2016-09-07 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1528 av Beatrice Ask (M) (pdf, 81 kB)

Införandet av automatiska passkontroller på Arlanda

Skriftlig fråga 2015/16:1507 av Beatrice Ask (M)

Fråga 2015/16:1507 Införandet av automatiska passkontroller på Arlanda av Beatrice Ask (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Arbetet med att införa automatiska gränskontroller på Arlanda går långsamt. Redan förra sommaren rapporterades det om att försök med automatiska passkontroller skulle genomföras. Nu menar

Inlämnad: 2016-08-11 Svarsdatum: 2016-08-26 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1507 av Beatrice Ask (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.