Beatrice Ask(M)

Beatrice Ask (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 24
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865577
E-post beatrice.ask[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2018-09-24
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1994-10-08 – 2006-10-05
    • Ledig 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1988-10-28
    • Justitieutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2017-06-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Andre vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2017-06-15 – 2018-09-24
    • Suppleant 2003-10-03 – 2003-11-24
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2004-09-23 – 2006-10-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Vice ordförande 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-11-23 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-05 – 1999-11-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Ledamot 1999-10-20 – 2010-10-19
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Justitiedepartementet

    • Justitieminister 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Polishögskolans utestängade av folkhögskolestuderande

Svar på skriftlig fråga 2013/14:759 besvarad av Jan Björklund (FP), utbildningsminister

Dnr Ju2014/5041/Statssekr Ju2014/5151/Statssekr Justitiedepartementet Justitieministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:751 Ändrade regler för behörighet att söka in på polisutbildningen av Ulla Andersson (V) och på fråga 2013/14:759 Polishögskolans utestängande av folkhögskolestuderande av Louise

Svarsdatum: 2014-08-28 Frågeställare: Louise Malmström (S)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:759 besvarad av Jan Björklund (FP), utbildningsminister (doc, 58 kB) Svar på skriftlig fråga 2013/14:759 besvarad av Jan Björklund (FP), utbildningsminister (docx, 32 kB)

Ändrade regler för behörighet att söka in på polisutbildningen

Svar på skriftlig fråga 2013/14:751 besvarad av Beatrice Ask (M), justitieminister

Dnr Ju2014/5041/Statssekr Ju2014/5151/Statssekr Justitiedepartementet Justitieministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:751 Ändrade regler för behörighet att söka in på polisutbildningen av Ulla Andersson (V) och på fråga 2013/14:759 Polishögskolans utestängande av folkhögskolestuderande av Louise

Svarsdatum: 2014-08-28 Frågeställare: Ulla Andersson (V)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:751 besvarad av Beatrice Ask (M), justitieminister (doc, 58 kB) Svar på skriftlig fråga 2013/14:751 besvarad av Beatrice Ask (M), justitieminister (docx, 32 kB)

Lagen om medling

Svar på skriftlig fråga 2013/14:747 besvarad av Beatrice Ask (M), justitieminister

Dnr Ju2014/4981/Statssekr Justitiedepartementet Justitieministern Till riksdagen Svar på fråga 2013/14:747 av Per-Johan Emtell (MP) Lagen om medling Per-Johan Emtell har frågat mig hur jag ser på mitt och departementets ansvar för att lagen (2002:445) om medling med anledning av brott (medlingslagen) ska

Svarsdatum: 2014-08-22 Frågeställare: Per-Johan Emtell (MP)

Svar på skriftlig fråga 2013/14:747 besvarad av Beatrice Ask (M), justitieminister (docx, 40 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.