Beatrice Ask(M)

Beatrice Ask (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 24
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865577
E-post beatrice.ask[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2018-09-24
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1994-10-08 – 2006-10-05
    • Ledig 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1988-10-28
    • Justitieutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Andre vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2003-11-24
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2004-09-23 – 2006-10-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Vice ordförande 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-11-23 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-05 – 1999-11-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Ledamot 1999-10-20 – 2010-10-19
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Justitiedepartementet

    • Justitieminister 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Rättssäkerhet i försäkringskassemål

Interpellation 2008/09:168 av Hultqvist, Peter (s)

den 28 november Interpellation 2008/09:168 Rättssäkerhet i försäkringskassemål av Peter Hultqvist (s) till justitieminister Beatrice Ask (m) Skillnaderna mellan hur länsrätterna dömer i överklagade ärenden när det gäller försäkringskasseärenden är stor. I Västerbotten ändras 48 procent

Inlämnad: 2008-11-28 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Rättssäkerhet i försäkringskassemål

Barnperspektivet vid vårdnadstvister

Interpellation 2008/09:129 av Johnsson, Eva (kd)

den 18 november Interpellation 2008/09:129 Barnperspektivet vid vårdnadstvister av Eva Johnsson (kd) till justitieminister Beatrice Ask (m) Vid uppslitande skilsmässor hamnar barnen lätt i kläm. Barnens bästa ska därför stå i centrum vid alla beslut om vård, umgänge och boende enligt

Inlämnad: 2008-11-18 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Barnperspektivet vid vårdnadstvister

Stärkt integritet vid smygfilmningssituationer

Interpellation 2008/09:128 av Johnsson, Eva (kd)

den 18 november Interpellation 2008/09:128 Stärkt integritet vid smygfilmningssituationer av Eva Johnsson (kd) till justitieminister Beatrice Ask (m) Rätten till personlig integritet och att få bli lämnad i fred har av Europadomstolen uttolkats som att det innebär ett skydd mot att bli

Inlämnad: 2008-11-18 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Stärkt integritet vid smygfilmningssituationer

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.