Beatrice Ask(M)

Beatrice Ask (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 24
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865577
E-post beatrice.ask[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2018-09-24
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1994-10-08 – 2006-10-05
    • Ledig 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1988-10-28
    • Justitieutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Andre vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2003-11-24
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2004-09-23 – 2006-10-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Vice ordförande 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-11-23 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-05 – 1999-11-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Ledamot 1999-10-20 – 2010-10-19
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Justitiedepartementet

    • Justitieminister 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2004/05:170 Ny instans- och processordning i utlännings- och medborgarskapsärenden

Motion 2004/05:Sf33 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:Sf33 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m) med anledning av prop. 2004/05:170 Ny instans- och processordning i utlännings- och medborgarskapsärenden 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om domstolsväsendets förutsättningar


Utskottsberedning: 2004/05:SfU17
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

med anledning av prop. 2004/05:100 2005 års ekonomiska vårproposition

Motion 2004/05:Fi13 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:Fi13 av Fredrik Reinfeldt m.fl. (m) med anledning av prop. 2004/05:100 2005 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 3 2 Bryt utanförskapet: Gör det lönsamt att arbeta 3 3 Regeringens politik 5 3.1 Regeringens riktlinjer för


Utskottsberedning: 2004/05:FiU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

med anledning av prop. 2004/05:144 Internationell rättslig hjälp i brottmål: Tillträde till 2000 års EU-konvention m.m.

Motion 2004/05:Ju51 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2004/05:Ju51 av Beatrice Ask m.fl. (m) med anledning av prop. 2004/05:144 Internationell rättslig hjälp i brottmål: Tillträde till 2000 års EU-konvention m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om lagstiftning avseende skyddsidentitet


Utskottsberedning: 2004/05:JuU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.