Beatrice Ask(M)

Beatrice Ask (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 24
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865577
E-post beatrice.ask[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2018-09-24
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1994-10-08 – 2006-10-05
    • Ledig 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1988-10-28
    • Justitieutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2017-06-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Andre vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2017-06-15 – 2018-09-24
    • Suppleant 2003-10-03 – 2003-11-24
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2004-09-23 – 2006-10-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Vice ordförande 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-11-23 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-05 – 1999-11-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Ledamot 1999-10-20 – 2010-10-19
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Justitiedepartementet

    • Justitieminister 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1995/96:222 Vissa åtgärder för att halvera arbetslösheten till år 2000, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, finansiering m.m.

Motion 1995/96:Fi121 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi121 av Beatrice Ask m.fl. (m) med anledning av prop. 1995/96:222 Vissa åtgärder för att halvera arbetslösheten till år 2000, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, finansiering m.m. Det råder bred enighet i samhället om att utbildning är en av de insatser som måste göras för att


Utskottsberedning: -----1995/96:FiU15
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:206 Vissa skolfrågor m.m.

Motion 1995/96:Ub43 av Beatrice Ask (m)

Motion till riksdagen 1995/96:Ub43 av Beatrice Ask m.fl. (m) med anledning av prop. 1995/96:206 Vissa skolfrågor m.m. Inledning Regeringen behandlar i föreliggande proposition ett stort antal olika frågor. Förslagen griper över förhållandena inom skola och barnomsorg via ändrade regler för grund- och gymnasieskolan


Utskottsberedning: ----------1996/97:UbU5
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): , , 10 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:150 Ekonomisk vårproposition med förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken, utgiftstak, ändrade anslag för budgetåret 1995/96, m.m.

Motion 1995/96:Fi87 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:Fi87 av Beatrice Ask m.fl. (m) med anledning av prop. 1995/96:150 Ekonomisk vårproposition med förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken, utgiftstak, ändrade anslag på budgetåret 1995/96, m.m. Regeringen framhåller i propositionen att utbildningspolitiken är av central


Utskottsberedning: ------1995/96:FiU10
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.