Beatrice Ask(M)

Beatrice Ask (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 24
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865577
E-post beatrice.ask[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2018-09-24
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1994-10-08 – 2006-10-05
    • Ledig 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1988-10-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-01-01 – 2018-01-19
    • Ordförande 2017-09-14 – 2017-12-31
    • Ledamot 2017-06-15 – 2017-09-14
    • Suppleant 2003-10-03 – 2003-11-24
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Justitieutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2017-06-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Andre vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-01-19 – 2018-09-24
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2004-09-23 – 2006-10-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Vice ordförande 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Ledamot 1999-11-23 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-05 – 1999-11-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Ledamot 1999-10-20 – 2010-10-19
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-10
    • Justitiedepartementet

    • Justitieminister 2006-10-06 – 2014-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:55 Ökad insyn i partiers finansiering - ett utbyggt regelverk

Motion 2017/18:3947 av Beatrice Ask m.fl. (M, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3947 av Beatrice Ask m.fl. (M, C, KD) med anledning av prop. 2017/18:55 Ökad insyn i partiers finansiering – ett utbyggt regelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att enskilda medlemmars samtycke ska krävas för att organisationer


Utskottsberedning: 2017/18:KU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:3947 av Beatrice Ask m.fl. (M, C, KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3947 av Beatrice Ask m.fl. (M, C, KD) (pdf, 72 kB)

Plikt att förhindra radikalisering

Motion 2017/18:3127 av Beatrice Ask m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3127 av Beatrice Ask m.fl. (M) Plikt att förhindra radikalisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett förtydligat ansvar för skolhuvudmän och andra som arbetar med barn och unga att främja demokratiska värderingar och motverka


Utskottsberedning: 2017/18:UbU20

Motion 2017/18:3127 av Beatrice Ask m.fl. (M) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3127 av Beatrice Ask m.fl. (M) (pdf, 96 kB)

EU-samarbetet nu och i framtiden

Motion 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. M EU-samarbetet nu och i framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att EU-samarbetet ska användas för att hitta lösningar på gränsöverskridande problem och om att problem som bäst hanteras på nationell nivå


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20 2017/18:FiU5 2017/18:JuU13 2017/18:KU34 2017/18:KU36 2017/18:KU39 2017/18:MJU18 2017/18:MJU26 2017/18:NU11 2017/18:UU10 2017/18:UU11
Riksdagsbeslut (21 yrkanden): 2 avslag, 19 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2017/18:3240 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 130 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.