Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 248
Titel Ombudsman.
Född år 1986
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post azadeh.rojhan[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Helene Hellmark Knutsson
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-04-02 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2016-08-09
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2016-08-10 – 2017-04-01
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2015-12-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-). Ledamot kulturutskottet 14-. Suppleant utrikesutskottet 14- och EU-nämnden 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 15-.
  • Föräldrar

    Mahmud Rojhan och Mahin Kolahi.
  • Utbildning

    Orientalistprogrammet, inriktning iranska språket samt statskunskap, Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Gina Tricot. Internationell sekreterare och organisationsombudsman, SSU-förbundet. Kanslichef, Stockholm läns SSU-distrikt.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Sexualbrottskommittén.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Upplands Väsby.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    HSB norra Storstockholms styrelse. Svenska Irankommittén.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ge Södertörns högskola universitetsstatus

Motion 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Ge Södertörns högskola universitetsstatus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riskdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Helhetsöversyn på taxibranschen

Motion 2018/19:2185 av Serkan Köse m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2185 av Serkan Köse m.fl. S Helhetsöversyn på taxibranschen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hela taxibranschen med lösningar som leder till en väl fungerande bransch i framtiden och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2185 av Serkan Köse m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2185 av Serkan Köse m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Bättre vård vid endometrios

Motion 2018/19:2212 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2212 av Åsa Westlund m.fl. S Bättre vård vid endometrios Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om endometrios och drabbade kvinnors behov av rätt vård och tillkännager detta för regeringen. Motivering Endometrios är en kronisk, inflammatorisk


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2212 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2212 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.