Azadeh Rojhan Gustafsson(S)

Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 82
Född år 1986

Aktuella uppdrag

    • Mikael Damberg Föräldraledighet

    • Statsrådsersättare 2016-08-10 - 2017-04-01
    • Mikael Damberg

    • Statsrådsersättare 2017-04-02 - 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 - 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 - 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 - 2018-09-24
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2015-12-09 - 2019-12-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Översyn av sexualundervisningen i skolan

Motion 2015/16:2147 av Veronica Lindholm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2147 av Veronica Lindholm m.fl. (S) Översyn av sexualundervisningen i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att verka för en integrerad sex- och samlevnadsundervisning i skolan och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2015/16:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2147 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2147 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Mänskliga rättigheter i Iran

Motion 2015/16:2158 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2158 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) Mänskliga rättigheter i Iran Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen under FN:s överinseende bör verka för att Iran som medlem av FN:s arbetsorganisation ILO ratificerar de tre kärnkonventionerna


Utskottsberedning: 2015/16:UU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:2158 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2158 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 64 kB)

God eftervård vid förlossning

Motion 2015/16:2148 av Veronica Lindholm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2148 av Veronica Lindholm m.fl. (S) God eftervård vid förlossning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att nationella riktlinjer tas fram för att förhindra förlossningsskador och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2015/16:SoU7
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:2148 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2148 av Veronica Lindholm m.fl. (S) (pdf, 75 kB)