Axel Darvik(FP)

Axel Darvik (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Göteborgs kommun
Titel teknolog
Född år 1982

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:403 av Darvik, Axel (fp) 12 juni 2006 Regeringens ungdomspolitik
Frågestund 11 maj 2006 Frågestund
Debatt om förslag 2005/06:UU18 5 april 2006 Vissa aspekter på svensk säkerhetspolitik
Interpellationsdebatt 2005/06:232 av Darvik, Axel (fp) 17 februari 2006 Byggande av studentbostäder

Hobbykurser och taktikval på gymnasiet

Skriftlig fråga 2005/06:1630 av Darvik, Axel (fp)

den 16 maj Fråga 2005/06:1630 av Axel Darvik (fp) till statsrådet Ibrahim Baylan (s) Hobbykurser och taktikval på gymnasiet Det kursutformade gymnasium vi har i dag beskrivs ibland som ett smörgåsbord. Elever från akademikerhem plockar godbitarna, men det finns också elever som plockar

Inlämnad: 2006-05-16 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

Regeringens ungdomspolitik

Interpellation 2005/06:403 av Darvik, Axel (fp)

den 12 maj Interpellation 2005/06:403 av Axel Darvik (fp) till statsrådet Lena Hallengren (s) Regeringens ungdomspolitik Ungdomsstyrelsen konstaterar i Ung 2004 @ Fjärde årets uppföljning av den nationella ungdomspolitiken att regeringens ungdomspolitik har varit ett misslyckande

Inlämnad: 2006-05-12 Besvarare: Lena Hallengren (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens ungdomspolitik

Science Centers

Interpellation 2005/06:344 av Darvik, Axel (fp)

den 10 april Interpellation 2005/06:344 av Axel Darvik (fp) till utbildnings- och kulturminister Leif Pagrotsky (s) Science centers För att skolan ska kunna få hjälp med att entusiasmera fler elever till att lära sig matematik och naturvetenskap skulle vi i Sverige behöva fler upplevelseinriktade

Inlämnad: 2006-04-10 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.