Åsa Westlund (S)

Åsa Westlund (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 143
Titel Fil.mag. statsvetenskap
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865874
E-post asa.westlund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • EU-nämnden

    • Ordförande
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-05-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2015-11-01 – 2016-04-30
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2015-10-31
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2014-07-01
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 2018-03-27 – 2018-09-24
    • Ledamot 2018-03-22 – 2018-03-27
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-03-22
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-22
    • EU-nämnden

    • Ordförande 2018-10-03 –
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2014-12-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-03-23 – 2018-10-09
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 14- och EU-nämnden 14. Ledamot Europaparlamentet 04-14.
  • Föräldrar

    Fil.kand. Bo Westlund och läraren Gunilla Westlund, f. Landin.
  • Utbildning

    Fil.mag. i statsvetenskap 00 och juridikstudier, Göteborgs universitet 97-01.
  • Anställningar

    Politiskt sakkunnig, Utbildningsdepartementet 01. Förbundsordförande, S-studenter 01-03. Politisk sekreterare, Socialdemokraternas partistyrelse 03-. Europaparlamentariker, Europaparlamentet Bryssel/Strasbourg 04-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Grundlagsutredningen 04-07. Ledamot, Energikommissionen 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Haninge 14-. Ersättare, landstingsfullmäktige, Stockholms län 02-04. Ersättare, hälso- och sjukvårdsnämnd 5, Västra Götalandsregionen 99-01. Ledamot, socialnämnden och i dess arbets- och socialutskott, Haninge kommun 02-03. Ersättare, regionplan- och trafiknämnden, Stockholms län 02-04.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Adjungerad ledamot, Göteborgs socialdemokratiska partidistrikts styrelse 99-01. Ordförande, Göteborgs socialdemokratiska högskoleförening 99-01. Ledamot, Sveriges förenade studentkårers styrelse 99-00. Ledamot, Göteborgs studentkommittés styrelse 98-99. Ledamot, Filosofiska fakulteternas studentkår Göteborg 98-01 och vice ordförande 98-99. Ledamot, FNSU:s styrelse 01-03. Adjungerad ledamot, Socialdemokratiska partistyrelsen 01-03. Styrelseledamot, Sveriges socialdemokratiska studentförbund 00-01 och förbundsordförande 01-03. Styrelseledamot, Young European Socialists, YES 00-03 och samordnare, kvinnonätverket i YES 02-03. Adjungerad ledamot, Socialdemokraternas verkställande utskott 03. Adjungerad ledamot, Stockholms läns socialdemokratiska partidistrikts styrelse 04-16. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 13-. Ersättare, Stockholms läns socialdemokratiska partidistrikts styrelse 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En bra skola även för barn med neuropsykiatriska funktionshinder

Motion 2018/19:2117 av Åsa Westlund (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2117 av Åsa Westlund S En bra skola även för barn med neuropsykiatriska funktionshinder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över skolsituationen för elever med neuropsykiatrisk funktionsnedsättning och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2117 av Åsa Westlund (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2117 av Åsa Westlund (S) (pdf, 78 kB)

Ge Södertörns högskola universitetsstatus

Motion 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Ge Södertörns högskola universitetsstatus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riskdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Bättre vård vid endometrios

Motion 2018/19:2212 av Åsa Westlund m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2212 av Åsa Westlund m.fl. S Bättre vård vid endometrios Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om endometrios och drabbade kvinnors behov av rätt vård och tillkännager detta för regeringen. Motivering Endometrios är en kronisk, inflammatorisk


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:2212 av Åsa Westlund m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2212 av Åsa Westlund m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.