Åsa Torstensson(C)

Åsa Torstensson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Socionom
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Ledig 2006-10-06 – 2010-10-05
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-05
    • Centerpartiet

    • Kvittningsman 2010-10-25 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2001-10-05 – 2002-10-08
    • Ledamot 1998-10-13 – 2001-09-27
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förutsättningarna för det kustnära yrkesfisket

Motion 2013/14:MJ480 av Per-Ingvar Johnsson och Åsa Torstensson (C)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ480 av Per-Ingvar Johnsson och Åsa Torstensson (C) Förutsättningarna för det kustnära yrkesfisket C368 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av det regelverk som styr det kustnära yrkesfisket. Motivering Utövarna


Utskottsberedning: 2013/14:MJU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ480 av Per-Ingvar Johnsson och Åsa Torstensson (C) (doc, 57 kB)

En gränslös nordisk sjukvård

Motion 2013/14:So668 av Åsa Torstensson m.fl. (C, FP, KD, MP)

Motion till riksdagen 2013/14:So668 av Åsa Torstensson m.fl. (C, FP, KD, MP) En gränslös nordisk sjukvård -C460 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att utveckla ett nordiskt samarbete inom hälso- och sjukvårdssektorn som ger möjlighet


Utskottsberedning: 2013/14:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So668 av Åsa Torstensson m.fl. (C, FP, KD, MP) (doc, 56 kB)

Översyn av hatbrottsbegreppet

Motion 2013/14:Ju372 av Åsa Torstensson (C)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju372 av Åsa Torstensson (C) Översyn av hatbrottsbegreppet C461 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att göra en översyn av hatbrottsbegreppet. Motivering Under 2012 lämnade Ungdomsstyrelsen rapporten Fokus 12


Utskottsberedning: 2013/14:JuU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ju372 av Åsa Torstensson (C) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.