Åsa Domeij (MP)

Åsa Domeij (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel agronom
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1990-10-04 – 1991-09-29
    • Ledamot 1988-10-11 – 1990-10-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1990-10-03 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-01-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2004-01-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:MJU29 16 juni 2006 Kommunernas roll i avfallshanteringen
Debatt om förslag 2005/06:MJU27 16 juni 2006 Vissa fiskeripolitiska frågor
Debatt om förslag 2005/06:MJU20 16 juni 2006 Ekologisk produktion och konsumtion - Mål och inriktning till 2010
Debatt om förslag 2005/06:MJU14 16 juni 2006 Nationell klimatpolitik i global samverkan

SP:s beställningsjobb åt miljöbovar

Skriftlig fråga 2005/06:1907 av Domeij, Åsa (mp)

den 3 juli Fråga 2005/06:1907 av Åsa Domeij (mp) till näringsminister Thomas Östros (s) SP:s beställningsjobb åt miljöbovar Sveriges Provnings- och Forskningsinstitut (SP) offentliggjorde nyligen en rapport om bromerade flamskyddsmedel. Rapporten sades visa att många liv kunde räddas i

Inlämnad: 2006-07-03 Besvarare: Thomas Östros (S)

med anledning av skr. 2005/06:211 Återkallelse av proposition 2005/06:176 Kommunernas roll i avfallshanteringen

Motion 2005/06:MJ61 av Åsa Domeij och Jan Lindholm (mp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att materialåtervinning bör prioriteras högre och källsortering öka. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att dagens förpackningsbaserade producentansvar bör förändras


Utskottsberedning: 2005/06:MJU29
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 2 avslag, 4 bifall,

Motion 2005/06:MJ61 av Åsa Domeij och Jan Lindholm (mp) (doc, 46 kB)

med anledning av prop. 2005/06:182 Miljöbalkens sanktionssystem, m.m.

Motion 2005/06:MJ58 av Åsa Domeij och Jan Lindholm (mp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att kravet på antalet medlemmar för miljöorganisationer med talerätt enligt 16 kap. 13 § miljöbalken bör sänkas till 500. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att kravet


Utskottsberedning: 2005/06:MJU25
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2005/06:MJ58 av Åsa Domeij och Jan Lindholm (mp) (doc, 46 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.