Åsa Coenraads (M)

Åsa Coenraads (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län, plats 104
Född år 1978
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866127
E-post asa.coenraads[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-02-02 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-02-01
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-14
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2017-03-22 –
    • Suppleant 2015-03-25 – 2017-03-22
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-11. Suppleant OSSE-delegationen 14-, ledamotsrådet 15-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Livsmedelsverkets insynsråd. Ledamot av den parlamentariska landsbygdskommittén 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Västmanland.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Innehav av fler än fyra jaktvapen

Motion 2013/14:Ju287 av Åsa Coenraads (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju287 av Åsa Coenraads M Innehav av fler än fyra jaktvapen M1848 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tillåta innehav av fler än fyra jaktvapen utan särskilt tillstånd. Motivering Antalet jaktvapen som en licensinnehavare


Utskottsberedning: 2013/14:JuU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ju287 av Åsa Coenraads (M) (doc, 55 kB)

Vapenlicens för flera ändamål

Motion 2013/14:Ju286 av Åsa Coenraads (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju286 av Åsa Coenraads M Vapenlicens för flera ändamål M1820 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att vapenlicens för ett vapen ska kunna användas för flera ändamål. Motivering Enligt den svenska vapenlagstiftningen


Utskottsberedning: 2013/14:JuU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ju286 av Åsa Coenraads (M) (doc, 55 kB)

Bekämpa stulna identiteter

Motion 2013/14:Ju242 av Finn Bengtsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju242 av Finn Bengtsson m.fl. M Bekämpa stulna identiteter M1598 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en plan för bekämpning av stulna identiteter. Motivering Enligt bland annat organisationen Svensk Handel ökar


Utskottsberedning: 2013/14:JuU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2013/14:Ju242 av Finn Bengtsson m.fl. (M) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.