Åsa Ågren Wikström (M)

Åsa Ågren Wikström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Kommunchef
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-03-06

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2011-03-06
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-03-06
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2011-03-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Differentierad tillämpning av strandskyddsdispenser

Motion 2010/11:MJ321 av Åsa Ågren Wikström (M)

Motion till riksdagen 2010/11:MJ321 av Åsa Ågren Wikström M Differentierad tillämpning av strandskyddsdispenser m1453 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att en översyn av tillämpningarna av strandskyddsreglerna bör utföras. Motivering Strandskyddet


Utskottsberedning: 2010/11:MJU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:MJ321 av Åsa Ågren Wikström (M) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.