Arne Kjörnsberg (S)

Arne Kjörnsberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra
Titel ombudsman
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1985-09-30 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Ordförande 2004-11-11 – 2006-10-02
    • Ledamot 2004-11-01 – 2004-11-10
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-03 – 1994-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2004-11-01
    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1985-09-30 – 1991-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2004-11-25 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 8 juni 2006 Frågestund

Friskolor

Motion 2005/06:Ub421 av Ann-Christin Ahlberg och Arne Kjörnsberg (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om skärpt kontroll av friskolor. Motivering Den kommunala förskolan och skolan är en bra skola, men den är inte tillräckligt bra för att inte kunna förbättras. Det finns mycket som man kan göra för att förbättra


Utskottsberedning: 2005/06:UbU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub421 av Ann-Christin Ahlberg och Arne Kjörnsberg (s) (doc, 37 kB)

Vissa budgetfrågor

Motion 2005/06:Fi320 av Arne Kjörnsberg m.fl. (s, v, mp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar med följande ändringar i förhållande till regeringens förslag om fördelning av utgifter på utgiftsområden för 2006. UO 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg +5 000 000 kr UO 16 Utbildning och universitetsforskning +10 000 000 kr UO 20 Allmän miljö- och naturvård +40 000 000


Utskottsberedning: 2005/06:FiU1 2005/06:MJU1 2005/06:SoU1 2005/06:UbU1
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , 8 bifall,

Motion 2005/06:Fi320 av Arne Kjörnsberg m.fl. (s, v, mp) (doc, 64 kB)

Näringsliv i Västsverige

Motion 2005/06:N375 av Arne Kjörnsberg m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om förutsättningarna för ett livskraftigt näringsliv i Västsverige. Inledning Västsveriges positiva utveckling beror i hög grad av utvecklingskraften hos näringslivet som verkar i skarp konkurrens på den


Utskottsberedning: 2005/06:NU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:N375 av Arne Kjörnsberg m.fl. (s) (doc, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.