Arne Gadd (-)

Arne Gadd (S)

Född år 1932
Avliden den 7 april 2012

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1989-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-11-21 – 1989-10-04
    • Ledig 1979-10-17 – 1979-11-20
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1979-10-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-13 – 1989-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1988-10-13
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 1988-10-18 – 1989-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Lärarutbildningen vid Uppsala universitet

Motion 1988/89:Ub670 av Gustav Persson m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Ub670 av Gustav Persson m.fl. s Lärarutbildningen vid Uppsala universitet Riksdagen beslutade i maj 1988 att grundskollärarlinjen med inriktning mot årskurserna 1-7 skulle inrättas vid universitetet i Uppsala från och med budgetåret


Utskottsberedning: -1988/89:UbU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Ub670 av Gustav Persson m.fl. (s) (pdf, 98 kB)

Järnvägsförbindelserna till och från Hargshamn

Motion 1988/89:T532 av Barbro Andersson m. fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:T532 av Barbro Andersson m. fl. s Järnvägsförbindelserna till och från Hargshamn Den nya färjelinjen mellan Hargshamn i Sverige och Nystad i Finland har nu definitivt startat. Bakom hamnprojektet i Hargshamn kan följande motiv


Utskottsberedning: --1988/89:TU16
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:T532 av Barbro Andersson m. fl. (s) (pdf, 72 kB)

Barnomsorgen

Motion 1988/89:So634 av Gunnar Thollander m. fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:So634 av Gunnar Thollander m. fl. s Barnomsorgen En förälder får tillfällig sjukpenning för vård av sjukt eller smittoförande barn. Detsamma gäller om barnets ordinarie vårdare blivit sjuk eller smittoförande. Det gäller både


Utskottsberedning: -1988/89:SoU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:So634 av Gunnar Thollander m. fl. (s) (pdf, 63 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.